Praca w Unii, Rynek pracy, Warunki pracy

Praca i życie w Unii Europejskiej

W tym artykule chcielibyśmy zaprezentować podstawowe dane dotyczące warunków pracy i kosztów życia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Przedstawiamy orientacyjne koszty życia – wynajmu mieszkania, podstawowych produktów spożywczych, przemysłowych oraz usług. Zamieściliśmy też dane orientacyjne odnośnie do wynagrodzeń oraz możliwości dojazdu. Najważniejszym aspektem jest oczywiście praca, która jest naszym głównym celem pobytu w Unii.

Dojazd z Polski
Najszybszą a jednocześnie najdroższą formą transportu są połączenia lotnicze. Obecnie w ciągu 1,5-3 godzin możemy dolecieć do prawie każdej stolicy europejskiej. Ceny biletów standardowo kształtują się na poziomie 250-500 euro (bilet w dwie strony). Jednocześnie należy podkreślić, że linie lotnicze bardzo często stosują różnego typu oferty promocyjne, dzięki którym bilet w obie strony kosztuje nie więcej niż 200 euro. Ponadto na zniżki mogą liczyć osoby w wieku do 26 lat. Stosunkowo tanią formą transportu są przewozy autokarowe. Obecnie największe polskie miasta mają regularną sieć połączeń autokarowych z krajami UE. Ceny biletów wynoszą zazwyczaj 300-600 zł w zależności od dystansu, który chcemy pokonać. Niedogodność stanowi stosunkowo długi czas podróży (np. pokonanie odcinka Warszawa – Bruksela zajmuje średnio 20 godzin).Rozwiązaniem pośrednim może być podróż własnym samochodem. Jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na ceny paliw (np. 1 litr oleju napędowego w Grecji kosztuje ok. 0,65 euro, w Szwecji ok. 0,8 euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 1,2 euro) i opłaty pobierane za korzystanie z autostrad w poszczególnych krajach (np. w Niemczech w odróżnieniu od Francji korzystanie z autostrad jest darmowe). Najmniej dogodny pod względem czasu i kosztów podróży jest pociąg. Większość podróży międzynarodowych wymaga przesiadek, gdyż bezpośrednie połączenia z Polski najdalej sięgają do Wiednia na południu i do Kolonii na zachodzie.

Wynajem mieszkań
Tabelka 2 zawiera średnie miesięczne ceny wynajmu mieszkań dwupokojowych w centrach większych miast krajów Unii Europejskich. Ceny wynajmu zawierają wszelkie opłaty dodatkowe, takie jak czynsz, opłaty za gaz, elektryczność i wodę. Najtaniej możemy wynająć mieszkanie w stolicach Irlandii, Grecji i Hiszpanii (430-470 euro). Najwięcej będziemy musieli zapłacić w Luksemburgu i Londynie (810-1080 euro). W pozostałych miastach Unii Europejskiej ceny mieszkań kształtują się na poziomie 600-700 euro. Są to ceny mieszkań w dużych miastach i dlatego są one wyższe od tych, które obowiązują w rejonach podmiejskich i w mniejszych miastach.

Tabela 2. Ceny wynajmu mieszkań

dwupokojowych

w miastach UE (w euro)

PAŃSTWO

MIASTO

CENA WYNAJMU

Austria

Wiedeń

680

Belgia

Bruksela

630

Dania

Kopenhaga

620

Finlandia

Helsinki

570

Francja

Paryż

750

Grecja

Ateny

440

Hiszpania

Madryt

470

Holandia

Amsterdam

520

Irlandia

Dublin

430

Luksemburg

Luksemburg

1080

Niemcy

Frankfurt

590

Norwegia

Oslo

520

Portugalia

Lizbona

690

Szwecja

Sztokholm

600

Wielka Brytania

Londyn

810

Włochy

Mediolan

670

Średnie płace
W tabeli 3 prezentujemy średnie płace w wybranych miastach krajów Unii Europejskiej. Punktem wyjścia do wyliczeń były średnie zarobki w następujących zawodach: nauczyciel w szkole podstawowej, kierowca autobusu, mechanik samochodowy, pracownik budowlany, robotnik, kierownik hurtowni, pracownik banku, sekretarka, sprzedawczyni w sklepie, pracownik w branży tekstylnej, inżynier elektryk/mechanik, szef kuchni. Średnia płaca uwzględnia następujące aspekty: udział danej kategorii zatrudnienia na rynku pracy oraz stosunek płci w danej kategorii zawodowej. W ostatniej kolumnie podana jest płaca netto, która uwzględnia wszelkie obowiązkowe odliczenia podatkowe i z tytułu świadczeń socjalnych.

Tabelka 4 przedstawia minimalne płace za godzinę pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej. Najwyższych płac możemy oczekiwać w Luksemburgu (8,59 euro) i w Holandii (6,64 euro) zaś najniższych w krajach basenu Morza Śródziemnego i w Portugalii (1,64 euro). Dla porównania w Polsce minimalna płaca za godzinę pracy wynosi 1,12 euro.



Przykładowe ceny

Ceny produktów spożywczych w UE są bardzo zróżnicowane (tabela 5). Najwyższe są w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Najniższe ceny natomiast obowiązują we Włoszech i w Grecji. Na przykład za kg wołowiny w Niemczech zapłacimy 16,87 euro, w Grecji – 4,40. Ceny nabiału są średnio 2-3 razy, zaś owoców nawet 4 razy wyższe niż w Polsce.

Ceny większości produktów niespożywczych w Polsce i w krajach UE są zbliżone (tabela 6). Wyjątek stanowią ceny rozrywki – biletów do kina lub teatru, które w krajach UE są dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Warto zwrócić uwagę na ceny usług telekomunikacyjnych, które w Polsce są najwyższe spośród wszystkich analizowanych krajów. Podobnie jak w przypadku artykułów spożywczych najwyższe ceny produktów niespożywczych obowiązują w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zaś najniższe w krajach basenu Morza Śródziemnego.

One comment

Skąd masz te ceny? Nigdy nie byłeś w tych krajach! Jak przepisujesz takie dane to nigdy po pijanemu czy butaprenie!

Leave a Comment