formalności, Informacje, Praca w Niemczech, Warunki pracy

Mieszkanie w Niemczech

Jedna z największych trudności w Niemczech to znalezienie mieszkania. Większość Niemców wynajmuje, a nie kupuje, dom lub mieszkanie. Potencjalnych najemców jest więcej niż lokali. Sytuacja wygląda najgorzej w miastach, zwłaszcza w Monachium (Miinchen) i Berlinie (choć tam spotyka się dosyć tanie mieszkania po-enerdowskie, niestety bez cieplej wody). Jeśli pracujesz w mieście, dojazdy mogą zabrać Ci dużo czasu, bo będziesz pokonywać spore odległości.


Koszty
Wielkość wsi czy miasta oraz stopa życiowa mieszkańców określa cenę. W mieszkaniu w wielkim mieście metr kwadratowy kosztuje około 7 euro (bez rachunków). W stosunkowo bogatym mieście takimjak Konstancja trzypokojowe mieszkanie kosztuje przynajmniej 500 euro miesięcznie (bez rachunków). W Villingen, mieście podobnej wielkości i w ty m samym landzie, można dostać takie za 300 euro. Mniej płaci się na wsi, a znacznie więcej w wielkim mieście.

Czasochłonność
Poszukiwanie mieszkania jest pracą na pełny etat przez kilka miesięcy. To może być koszmar. Co tydzień kupuj lokalne dzienniki z drobnymi ogłoszeniami. Zobaczysz, że dział „Mietgesuche” (Szukam mieszkania) zajmuje dziesięć razy więcej miejsca niż dział „Zu vermieten” (Do wynajęcia). Kiedy dzwonisz, aby dowiedzieć się o mieszkanie z ogłoszenia, dowiadujesz się, że już jest wynajęte. Jeśli Ci się poszczęści i idziesz obejrzeć mieszkanie, bardzo możliwe, że masz już pięćdziesięciu konkurentów. Jeśli właściciele zaproszą Cię do obejrzenia mieszkania, ubierz się elegancko i wyglądaj poważnie. Przygotuj się do złożenia kaucji na miejscu, jeśli Ci się ono spodoba. Jeśli Ty tego nie zrobisz, uprzedzi Cię ktoś inny. Czasem dotychczasowi najemcy szukają następnych {Nachmieter).

W zamian za zarekomendowanie Cię właścicielowi domagają się opłaty za Ablóse lub Abstand. Domaganie się takich łapówek jest bezprawie i dlatego ukrywa się je pod przykrywką rekompensaty za pozostawione meble. Jeśli obecny lokator sugeruje opłatę 750 euro za parę pożółkłych firanek, to tak naprawdę domaga się tej łapówki.

Usługi agenta nieruchomości
Makler (czyli agent nieruchomości) zwykle pobiera opłatę w wysokości dwumiesięcznego czynszu. Nieruchomości zarejestrowane u agentów są prawdopodobnie drogie. Agenci też mają długie kolejki oczekujących najemców i nie mogą gwarantować, że znajdą miejsce w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Nie wolno pobierać im opłaty za rejestrację; płaci się tylko wtedy, jeśli odniosą sukces.

Dawanie ogłoszenia
Najlepszą metodą jest prawdopodobnie umieszczenie własnego ogłoszenia w dziale ogłoszeń drobnych w lokalnej gazecie. Opisz siebie jako pracującą zawodowo kobietę, cichą, niepalącą i bez psów czy kotów (itd.).
Wspomnij o pracy, może nawet podając nazwę firmy, a także rodzaj poszukiwanego mieszkania, preferowaną dzielnicę i czynsz, jaki jesteś w stanie zapłacić. Zawsze podawaj numer telefonu; w razie potrzeby -niemieckiego znajomego. Właściciele mieszkań nie będą odpowiadać na skrytkę pocztową.Można poprosić pracodawcę o zamieszczenie ogłoszenia: „Wir suchen fur unsere Dolmetscherin eine Zwei-Zimmer-Wohnung…” (Szukamy dwupokojowego mieszkania dla naszej tłumaczki…). Wielu właścicieli odpowiada na tego rodzaju ogłoszenia, ponieważ świadczą one, że danaosoba jest serios (poważna). Jednak takie oferty mogą być nieco zawyżone.

Najlepszym nagłówkiem ogłoszenia w sprawie mieszkania jest Belohnung (nagroda). Choć domaganie się łapówek jest nielegalne, to dawanie jest zgodne z prawem! Oferowana suma waha się; zwykle jest to miesięczny czynsz – porównaj z innymi ogłoszeniami. I tak taniej niż przy pomocy Maklera.

Jeśli praktyka dawania łapówek budzi Twój sprzeciw lub jeśli Cię nie stać,zrób coś oryginalnego. Zaoferuj nagrodę niematerialną. Pewna osoba poszukująca mieszkania odniosła niezwykły sukces, obiecując domową szarlotkę. Co możesz zaoferować? Inne metody poszukiwania mieszkania Pizypnij kartki z nagłówkiem „poszukiwane mieszkanie/nagroda” na tablicach ogłoszeń na uniwersytetach, politechnikach, szkołach wyższych, w sklepach i knajpach uczęszczanych przez studentów.

Skontaktuj się z Mitwohnzentrale, jeśli działa w danym mieście. Oznacza to „centralę wspólnego wynajmowania mieszkań”; jest to firma,prowadzona czasem przez studentów, która pobiera mniejsze opłaty niż agenci. Specjalizuje się w znajdowaniu najemców, którzy chcą wspólnie wynajmować jedno mieszkanie.

Poszukuje też sublokatorów, jeśli główny najemca wyjeżdża na wakacje na kilka tygodni. Mitwohnzentrale zbiera referencje i doradza podczas zawierania umowy sublokatorskiej. Główny najemca wie, że jego rośliny będą podlewane, kot karmiony, poczta przesyłana na inny adres, a pokoje ogrzewane – gdy np. mróz mógłby spowodować pęknięcie rur – i całe mieszkanie nie jest wydane na pastwę włamywaczy. Sublokator dostaje mieszkanie po rozsądnej cenie, płacąc tylko czynsz i rachunki, a nawet mniej. Skorzystanie z usług Mitwohnzentrale jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które chcą zwiedzić kilka regionów Niemiec, mieszkając i pracując przez kilka tygodni w jednym miejscu. Jest to również wygodne dla osób poszukujących tymczasowego zakwaterowania – do momentu znalezienia czegoś na stałe.

Zakwaterowanie wakacyjne
W rejonach turystycznych, zwłaszcza wokół jezior, mieszkanie na zimowe wakacje można wynająć za rozsądną cenę. Jeśli jesteś w Niemczech w czasie wakacji letnich, możesz zamieszkać w Studentenwohnheim (akademiku).
Do innych możliwości należy Christlicher Verein Junger Menschen (CVJM = YMCA) i Jugendherbergen (schroniska młodzieżowe).

W Jugendherberge śpi się w pokojach z dwoma lub sześcioma łóżkami. Kobiety i mężczyźni są ściśle oddzieleni. Nie ma za grosz prywatności, a wczesne godziny zamknięcia (czasem trzeba przyjść do 22:00) mogą utrudniać życie towarzyskie. Poza tym nie wolno zostać w jednym schronisku dłużej niż kilka dni.

Z drugiej strony jest to czysta kwatera w rozsądnej cenie, doskonała dla pracujących podróżników. W Niemczech działa około 700 schronisk młodzieżowych. Broszura z adresami kosztuje 3,25 euro. Potrzebna jest karta członkowska, którą można uzyskać w polskim stowarzyszeniu schronisk młodzieżowych (zobacz niżej). Z góry zarezerwuj miejsce w formie pisemnej (telefon często wystarcza-przyp. tłum.). Pamiętaj, że w Bawarii goście nie mogą mieć powyżej 27 lat.

Podpisywanie umowy
Umowy wynajmu mieszkań są szczegółowe. Jeśli właściciel nie ma własnej, kup standardową w sklepie papierniczym. Niektórzy właściciele lokali wprowadzają niesłychane warunki: zakaz prysznica po 22:00, zakaz gości innej płci, zakaz zwierząt domowych. Sprawdź przed podpisaniem. Paragrafy dotyczące terminu wymówienia mogą być w Niemczech zaskakujące: można je dawać tylko w pewne dni, na przykład ostatniego dnia miesiąca, z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Lokatorzy są odpowiedzialni za wszelkie naprawy i muszą całkowicie wyremontować mieszkanie, kiedy się wyprowadzają. Jeśli spotkasz poprzednich lokatorów, zanim się wprowadzisz, zapytaj, czy możesz samodzielnie zrobić remont – pod warunkiem, że oni zapłacą za materiały. Pewnie się ucieszą, że pozbędą się kłopotu, a Ty pomalujesz czy wytapetujesz mieszkanie zgodnie z własnym gustem. Pamiętaj, żeby poinformować właściciela o tej umowie.

KUPOWANIE NIERUCHOMOŚCI

W Niemczech mało kto kupuje nieruchomości, ale można nabyć dom lub mieszkanie. Można skorzystać z usług agenta. Łatwiej znaleźć coś do kupienia niż do wynajęcia. Ale jeśli postanowisz wyjechać, będziesz mieć trudności ze sprzedażą, bo niewiele osób kupuje. W Niemczech młodzi ludzie mieszkają w wynajętych lokalach. Czasem oszczędzają na kupienie własnego dachu nad głową dopiero na emeryturze.

Be the First to comment.

Leave a Comment