Informacje, Praca w Niemczech, Warunki pracy

Życie w Niemczech – zakupy

Ludzie stają w kolejkach przy kasach w supermarketach, lecz nie w sklepach mających jedną, długą ladę. Dlatego też czasem trzeba powalczyć, aby przyciągnąć uwagę sprzedawcy. Wytrwałość się opłaca. Nie wahaj się przed użyciem siły (o ile nie masz do czynienia z osobą na wózku, staruszkiem lub matką z dzieckiem w wózku).

Godziny otwarcia
Godziny otwarcia sklepów są ścisłe regulowane i mogą być niewygodne dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu. Typowe godziny otwarcia sklepów w rejonach wiejskich: poniedziałek-piątek 8:00-12:00 i 14:30-18:00, sobota 8:00-12:00. W miastach sklepy są zwykle otwarte: poniedziałek-sobota 9:00-13:00 i 14:00-18:30. Domy towarowe są otwarte w czasie przerwy obiadowej.

Handel w niedziele był do niedawna prawie całkowicie zabroniony. Mimo to są także teraz są tylko nieliczne wyjątki od tej reguły, na przykład sklepy spożywcze dla podróżnych na dworcach. Warto wiedzieć, że stacje benzynowe odgrywają zwykle rolę zarówno sklepów nocnych, jak i otwartych przez cały tydzień sklepów spożywczych (w większości do nabycia jest pieczywo, wędliny, sery, dania gotowe, alkohol itd.). Sklepy meblowe miewają otwarte salony wystawowe dla klientów w niedziele, lecz transakcji zwykle się nie zawiera.

Sklepy mogą za specjalnym zezwoleniem pozostać otwarte do 20:30 w czwartki. W niektórych domach towarowych fryzjerzy i kosmetyczki skorzystali z tej możliwości, lecz opór ze strony związków zawodowych jest silny. Ten sam opór sprawia, że niedzielne zakupy w supermarkecie to marzenie ściętej głowy. W niektórych rejonach sklepy są zamknięte w środy po południu. Większość salonów fryzjerskich nie działa w poniedziałki.

Wyprzedaże
W Niemczech istnieją ścisłe przepisy dotyczące obniżek cen. Są tylko dwie wyprzedaże sezonowe, trwające po dwa tygodnie: Winterschluftverkauf (podkoniec stycznia) i Sommerschlufiverkauf (podkoniec lipca). Od niedawna wolno się też targować o cenę w sklepach.

W domu towarowym
W wielu dużych domach towarowych jest też dział spożywczy, zwykle w suterenie. Dom towarowy nosi nazwę Kaufhaus.

Zakupy spożywcze
Mięso można kupić u rzeźnika (Metzgerei lub Schlachterei) albo w supermarkecie. Specjalne sklepy nabiałowe (Kdserei lub Meierei) prawie całkowicie znikły, choć niedawno otwarto nowe sklepy tego typu. Ser łatwiej kupić w sklepie ogólnospożywczym. Niemcy lubią często robić zakupy spożywcze, a artykuły muszą być świeże. Dlatego też wędliny i ser można kupować w tak niewielkich ilościach, jak 100 g. – na życzenie klienta w plasterkach (in Scheibeń) lub w jednym kawałku (am Stiick). Z powodu kampanii na rzecz unikania niepotrzebnych śmieci trzeba czasem przynieść odpowiedni własny czysty plastikowy pojemnik, który zostanie wypełniony i zaklejony przy kasie.
Chleb kupuje się w Beckerei. W Niemczech jest zdumiewająco wiele gatunków pieczywa, w tym dużo pełnoziarnistych i dietetycznych. Pączki z marmoladą (ale nie w Berlinie) noszą nazwę Berliner- to dlatego słynne powiedzenie Johna F. Kennedy’ego „Ich bin ein Berliner” wzbudziło taką wesołość. Jest też inne ciastko w kształcie kopca z lukrem – Amerikaner (Amerykanin), można więc sobie wyobrazić, jaką radość budzi w Niemcach oświadczenie przybysza ze Stanów: „Ich bin ein Amerikaner”.

Koniecznie spróbuj Brezeln lub Pretzeln (pisownia i rozmiary są regionalne), które świetnie pasują do piwa. Bułeczki to Brotchen, Kanapka z bulki nazywa się Sandwich lub belegtes Brotchen, zaś zwykła kanapka (sandwicz) – belegtes Brot. W niemieckich sklepach można kupić prawie wszystko co w Polsce, lecz zdarzają się pewne wyjątki. Wędliny niemieckie są bez smaku -wyjątkiem jest Krakauer Wurst (kiełbasa krakowska), sprowadzana z Polski, ale znacznie droższa niż w Polsce. Niemcy za nią przepadają, można ją nawet kupić w barach w grillowanych kanapkach na gorąco. Warto zaopatrzyć się w zapasik wędlin – nasi nowi znajomi będą wniebowzięci (o ile nie są wegetarianami). W Niemczech małe sklepy (Tante-Emma-Ldden) należą do rzadkości.

Zdrowie i uroda
Zdrowa żywność jest do kupienia w Reformhaus. Lekarstwa kupuje się w Apotheke. Środków przeciwbólowych nie można kupić w spożywczym, zaś ceny w Apotheke są wygórowane. Większość lekarstw na receptę jest bezpłatna, lecz należy wnieść niewielką opłatę administracyjną przy każdej recepcie. Oprócz lekarstw w Apotheke sprzedaje się też artykuły kosmetyczne i paramedyczne. W drogerii (Drogerie) są do kupienia produkty kosmetyczne, proste leki, perfumy, zdrowa żywność, artykuły papiernicze i domowe, produkty higieny osobistej, żywność dla niemowląt; często znajdują się tam punkty wywoływania zdjęć. Ceny są zwykle niższe niż w Apotheke. Perfumy i kosmetyki dobrych, eleganckich marek można kupić w Parfiimerie.

Środki antykoncepcyjne
Prezerwatywy można kupić w Drogerie lub Apotheke, a czasem w innych sklepach. Tylko w Apotheken można kupić kapturki antykoncepcyjne. Inne środki antykoncepcyjne (wkładki domaciczne, pigułki i tak dalej) są na receptę od ginekologa. W każdym miasteczku jest kilku ginekologów. Pigułka jest bezpłatna, jeśli została przepisana z powodów zdrowotnych (zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik, nadmierne owłosienie), lecz należy zapłacić pełną cenę, jeśli ma być wyłącznie środkiem antykoncepcyjnym. To może być mylące dla przybyszy z Wielkiej Brytanii, gdzie jest ona bezpłatna jako środek antykoncepcyjny, lecz odpłatna w wypadku zastosowań leczniczych. Kobiety potrzebujące pigułki zarówno w celach antykoncepcyjnych, jak i zdrowotnych, powinny podawać trądzik jako główny powód.

Kupno w sklepie wysyłkowym
Jak w innych krajach, także w Niemczech, ubrania, zabawki, meble i wyposażenie domu można kupić z katalogów wysyłkowych. Wygodnie jest dostać produkty do domu i mocje od razu wypróbować. Lecz ewentualne problemy – coś nie pasuje lub urzędnicy pomylą zamówienie -mogą być prawdziwym utrapieniem. Adresy: Quelle Aktiengesellschaft, Nurnberger StraBe 91-95, 90762 Fiirth, Tel: (0911) 14-0, e-mail: service.quelle@quelle.de, Internet: www.quelle.de

Stiftung Warentest
Ta fundacja określa siebie jako „silnego partnera krytycznego konsumenta”. Testuje ona produkty i publikuje wyniki. Do kryteriów testów należy trwałość produktu, łatwość jego obsługi i nieszkodliwość dla środowiska, a także jego bezpieczeństwo. Testy są obiektywne i wielu Niemców kupuje artykuły, które dobrze przeszły testy. Stiftung Warentest wydaje czasopismo „Test”, dostępne w prenumeracie. Każdy numer obejmuje kilka grup produktów. Jeśli zamierzasz długo mieszkać w Niemczech i chcesz kupować sprzęty domowe lub inne artykuły, informacje publikowane w tym czasopiśmie okażą się bezcenne.

Be the First to comment.

Leave a Comment