Oferty pracy, Ogłoszenia o pracę, Praca w Wielkiej Brytanii, Rynek pracy, Warunki pracy

Oferty pracy w Wielkiej Brytanii – kto znajdzie zatrudnienie?

Sytuacja na rynku pracy w Wielkiej Brytanii jest obecnie dobra. Czasem zostaje zlikwidowana jakaś duża firma, co powoduje tymczasowy lokalny wzrost bezrobocia, albo też jakiś sektor przemysłu przeżywa kłopoty, ale większość osób, które chcą znaleźć pracę, znajduje ją. Twoje szansę na znalezienie pracy zależą od umiejętności oraz rodzaju pracy, jaką chcesz wykonywać. Znalezienie pracy jest niemal pewne, jeśli szukasz jej w jednym z następujących sektorów:

  • pielęgniarstwo i opieka,
  • pomoc domowa,
  • szkolnictwo (zwłaszcza technologia i informatyka),
  • inżynieria,
  • budownictwo.

PIELĘGNIARSTWO I OPIEKA
Większość brytyjskich szpitali narzeka na brak pielęgniarek; pracownicy często odchodzą, gdy tylko skończy się szkolenie i znajdują sobie lepszą pracę w sektorze prywatnym lub za granicą. Jeżeli jesteś dyplomowaną pielęgniarką, pracę znajdziesz bez trudu. Podanie złóż bezpośrednio w pobliskich szpitalach lub zarejestruj się w wyspecjalizowanej agencji. Będziesz musiała udowodnić, że twoje kwalifikacje są na poziomie odpowiadającym kwalifikacjom niezbędnym w brytyjskich szpitalach i być może będziesz musiała poddać się jakiemuś egzaminowi lub przejść dodatkowe szkolenia. Jeżeli szukasz pierwszej pracy, możesz obrać pielęgniarstwo. Szpitale często oferują zakwaterowanie dla swoich szkolących się pielęgniarek, a z kwalifikacjami pielęgniarki nigdy nie będziesz w Wielkiej Brytanii bez pracy.

Domy opieki nad starszymi lub niepełnosprawnymi osobami zawsze szukają pracowników z kwalifikacjami lub bez nich. W przeciwieństwie do szpitali, w których wymagane są odpowiednie kwalifikacje, domy opieki z radością przyjmą każdego, kto dysponuje jakimkolwiek certyfikatem związanym z opieką. Przyjmą cię, nawet jeśli nie masz dyplomu ani doświadczenia, o ile tylko masz odpowiedzialne i dojrzale podejście oraz wykazujesz zainteresowanie opieką nad innymi ludźmi. Jeśli chcesz rozpocząć pracę jako opiekun zapytaj, czy twoi potencjalni pracodawcy zechcą zapłacić za zrobienie odpowiedniego kursu. Podstawowe kwalifikacje możesz uzyskać w programie opieki (zazwyczaj NVQ – National Vocational Qualification), a gdy już je zdobędziesz, będziesz mógł zarabiać więcej. Jeśli chcesz szybko zarobić większe pieniądze, pomyśl o nocnych dyżurach. Większość domów opieki ma problemy ze skompletowaniem nocnej obsady i na pewno można tam więcej zarobić. Informacje o wolnych miejscach pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin publikowane są w lokalnych gazetach. Gdy zdobędziesz nieco doświadczenia i podstawowe kwalifikacje, możesz pomyśleć o zarejestrowaniu się w agencji i sprawowaniu opieki nad ludźmi w ich domach.

PRACA DLA NAUCZYCIELI

Brak nauczycieli jest tak niepokojący, że rząd Wielkiej Brytanii prowadzi kampanię, która ma na celu zachęcenie ludzi do podjęcia tej pracy. Jeżeli jesteś wykwalifikowanym nauczycielem, nie powinieneś mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy, ale pamiętaj, że większość nauczycieli zatrudniana jest na rok szkolny, który zaczyna się we wrześniu. Jeśli przyjedziesz w połowie roku, wolnych miejsc może być niewiele. W takiej sytuacji zarejestruj się w agencji, która organizuje zastępstwa za chorych nauczycieli. Pomoże ci ona znaleźć tymczasową pracę.

Jeśli nauczanie jest czymś, co cię interesuje, ale nie masz wystarczających kwalifikacji, postaraj się o pracę asystenta (classroom assi-stant lub assistant teacher). Będziesz miał inne obowiązki i nie zarobisz tyle co nauczyciel, ale może to być idealny sposób na rozpoczęcie kariery nauczycielskiej. Wiele szkół chętnie zatrudnia obcokrajowców jako asystentów w działach języków obcych. Jeżeli zależy ci na szybkim zdobyciu kwalifikacji nauczycielskich, weź pod uwagę kursy City & Guilds. Są one prowadzone przez wiele ośrodków edukacyjnych dla dorosłych w systemie wieczorowym lub w formie sobotnich warsztatów. Większość ośrodków edukacyjnych dla dorosłych chętnie przyjmie nowych nauczycieli, którzy mogą uczyć języka obcego lub nietypowych umiejętności. Nie musisz być wykwalifikowanym nauczycielem, aby pracować w takim ośrodku, ale szefowie będą cię zachęcać do zdobycia podstawowych kwalifikacji nauczycielskich. Być może nawet zapłacą za twój kurs. Nauczyciele pracujący z dorosłymi zarabiają około 15 funtów za godzinę, ale musisz liczyć się z koniecznością wykonywania dość dużej ilości pracy papierkowej bezpłatnie. Ponadto szkoły zastrzegają sobie prawo do odwołania kursów w każdej chwili – chociaż od ciebie oczekują zobowiązania do pracy przez kolejne dwa lata.


PRACA W DOMU Sprzątacz/sprzątaczka

Osoby do sprzątania są poszukiwane zawsze. Twoimi pracodawcami będą osoby pracujące na pełnym etacie i zbyt zajęte, aby mieć czas na sprzątanie domu. Do tej pracy nie potrzebujesz żadnych kwalifikacji, ale musisz umieć ciężko pracować, być solidnym; prawdopodobnie zostaniesz poproszony o referencje dowodzące twojej uczciwości. Sprzątanie to zazwyczaj praca w niepełnym wymiarze godzin i większość osób ma równocześnie kilku pracodawców. Oferty pracy możesz znaleźć w lokalnych gazetach.

Au pair

Jako au pair staniesz się jednocześnie członkiem rodziny i jej pracownikiem. Będziesz traktowana jak starsza siostra lub brat, ale musisz pracować 30 do 35 godzin w tygodniu, opiekować się dzieckiem i być może sprzątać oraz gotować. W zamian otrzymasz bezpłatnie oddzielny pokój i kieszonkowe. Oprócz tego pracodawca opłaci kurs z zajęciami odbywającymi się w jeden dzień w tygodniu. Au pair to osoby w wieku 18-27 lat. W większości pracę tę podejmują młode kobiety, ale liczba mężczyzn rośnie. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia czy kwalifikacji i praca ta jest stosunkowo łatwa do zdobycia. Najczęściej umowa zawierana jest na jeden rok. Możesz poszukać pracy na własną rękę, ale najlepsze rozwiązanie stanowi skorzystanie z usług renomowanej agencji, do której możesz zgłosić się zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii lub jeszcze pozostając we własnym kraju. Agencja pomoże ci znaleźć rodzinę o podobnych zainteresowaniach. W większości przypadków praca au pair daje satysfakcję, ale czasem zdarzają się problemy – w postaci rodziny oczekującej od ciebie 72 godzin niewolniczej pracy tygodniowo i uniemożliwiającej chodzenie na kurs, albo też lubieżnego tatusia próbującego dostać się w nocy do twojego pokoju. W takich skrajnych przypadkach twoja sytuacja może być nie do pozazdroszczenia, jeśli jesteś sama w obcym kraju, nie masz znajomych lub przyjaciół i nie mówisz dobrze po angielsku. Dobre agencje zawsze uprzednio sprawdzają rodziny gospodarzy i mogą pomóc ci w razie jakichkolwiek problemów. Home Office określa listę państw, których obywatele mogą pracować w Wielkiej Brytanii jako au pair. Są to oczywiście wszystkie kraje Unii Europejskiej, a na liście znajdują się także: Chorwacja, Cypr, Czechy, Wyspy Owcze, Grenlandia, Węgry, Lichtenstein, Macedonia, Malta, Monako, San Marino, Słowacja, Szwajcaria i Turcja. Do tych krajów niedawno dołączyła Polska, Andora i Bośnia-Hercegowina. Według rzecznika agencji, Nightingale Nannies, „Au pair musi być naprawdę wyrozumiała i cierpliwa i musi lubić kontakt z dziećmi. Większość ofert wiąże się z koniecznością pracy z dziećmi, tak więc, jeśli ktoś nie radzi sobie z nimi lub nie lubi takiej pracy, bycie au pair nie jest najlepszym pomysłem. Dobra au pair powinna być przygotowana na konieczność dopasowania się do życia w nowej rodzinie, na robienie rzeczy, których normalnie nie robi, takich jak niektóre prace domowe lub gotowanie. Musi być elastyczna, co pomoże jej przystosować się do obcej rodziny”.

Vivienne Colchester z firmy ABC Au Pairs uważa, że „Au pair powinna być pewna siebie i otwarta, elastyczna na tyle, aby móc dostosować się do wymagań zapracowanej zazwyczaj rodziny, radosna i pozytywnie nastawiona, niezależna, interesująca się życiem w innych kulturach i aktywna. Praca au pair nie wymaga specjalnego przeszkolenia, ale powinna ona umieć zajmować się dziećmi i mieć odpowiednie doświadczenie -związane na przykład z opieką nad dzieckiem. Powinna być zorganizowana, skrupulatna, musi radzić sobie z prostymi czynnościami domowymi, przejawiać inicjatywę, rozumieć, co należy zrobić, zanim ktośjej o tym powie; powinna także władać angielskim przynajmniej na dobrym poziomie”. „Idealna au pair ma wesołe usposobienie, potrafi słuchać wskazówek, ale i przejawiać inicjatywę; ma mnóstwo energii do zabaw z dziećmi. Osoba bez żadnego doświadczenia w opiece nad dziećmi nie powinna starać się o tę pracę” – dodaje Nicola Quinn z Little Sprogs.

Z kolei Maggie Dyer z agencji The London au Pair & Nanny Agency opisuje idealną au pair jako osobę „szczęśliwą, tolerancyjną i elastyczną, najlepiej w wieku między 19 a 25 lat, z młodszym rodzeństwem i sporym doświadczeniem w opiece nad dziećmi”. I dodaje: „Jeśli twój angielski wykracza poza poziom podstawowy i jeżeli jesteś w stanie zobowiązać się do pracy od dziewięciu do dwunastu miesięcy, pomoże ci to w szybkim znalezieniu odpowiedniej rodziny. Nie decyduj się na pracę au pair, jeżeli chcesz zostać w Wielkiej Brytanii krócej niż pół roku, nie chcesz uczęszczać na kurs językowy (lub inny) lub jeśli palisz”.

Niania
Niania jest odpowiedzialna za dzieci podczas nieobecności ich rodziców. Aby znaleźć pracę jako niania, musisz posiadać kwalifikacje lub doświadczenie, a najlepiej wykazać się i jednym i drugim. Wykwalifikowane nianie powinny zazwyczaj uczęszczać na dwuletni kurs, chociaż akceptowalne są także i krótsze kursy. Często wystarczy również kilkuletnie doświadczenie jako au pair lub osoba do pomocy matce. „W naszej agencji nianie muszą mieć dyplom opieki nad dzieckiem -wyjaśnia rzecznik agencji Nightingale Nannies. – Niania musi robić wszystko, co ma związek z dzieckiem, tj. sprawować nad nim opiekę, gotować dla dziecka, prać jego rzeczy i sprzątać pokój. Nianie nie zajmują się ogólnymi pracami domowymi. Niania mieszkająca przy rodzinie może oczekiwać zarobków w wysokości około 180-250 funtów tygodniowo, w zależności od miejsca pracy, doświadczenia oraz kwalifikacji. Niania zajmująca się dzieckiem tylko w ciągu dnia może spodziewać się podobnego wynagrodzenia, ale dobra niania przy odpowiedniej rodzinie może niemal dyktować własne warunki”.

„Zatrudniamy głównie nianie i położne. Kandydatki muszą wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami, dużym doświadczeniem lub obiema tymi rzeczami – mówi Nicola Quinn z Little Sprogs. – Płaca waha się w zależności od wieku i doświadczenia – od 150 do 400 funtów netto, ale może dochodzić aż do 570 funtów brutto dla położnych”. Maggie Dyer z The London Au Pair and Nanny Agency uważa, iż „Nianie powinny mieć doświadczenie w opiece nad niemowlętami i małymi dziećmi. Niezbędna jest także wiedza z zakresu pierwszej pomocy i reanimacji niemowląt oraz doskonały angielski; powinny także pracować w pełnym wymiarze czasu”.


Osoba do pomocy matce

Według rzecznika prasowego Nightingale Nannies: „Osoba do pomocy matce może nie mieć formalnych kwalifikacji, ale powinna wychowywać własne dzieci lub udowodnić doświadczenie w pracy tego typu. Będzie ona wykonywała wszystkie czynności, które normalnie wykonywane są przez kobietę w domu. Wiąże się to również z opieką nad dziećmi, ale się do niej nie ogranicza. Osobie do pomocy powinien podobać się pomysł mieszkania przy rodzinie z małymi dziećmi i powinna lubić prace domowe. Zarobić można od 150 do 180 funtów tygodniowo netto”.

Gosposia
Typowa gosposia w nowoczesnym gospodarstwie domowym wykonuje lekkie prace domowe, takie jak odkurzanie i sprzątanie. W zakres obowiązków wchodzi pranie i prasowanie, robienie zakupów, pilnowanie budżetu domowego, odbieranie wiadomości telefonicznych i odpowiadanie za bezpieczeństwo. Czasem gosposia zajmuje się także gotowaniem. Gosposia musi być dojrzałą, odpowiedzialną osobą, wyróżniać się dyskrecją i nigdy nie rozmawiać o swoich pracodawcach. Idealna kandydatka powinna mieć dobre referencje z poprzedniej pracy o podobnym charakterze. Przydatna jest także umiejętność gotowania oraz prawo jazdy. Gosposia zarabia około 120 – 280 funtów na rękę, po odliczeniu podatku i ubezpieczenia. Najwięcej zarabiają gosposie w Londynie. Gosposie mieszkają oddzielnie albo też przy rodzinie mając zapewnione bezpłatne zakwaterowanie.

Osoba do towarzystwa
Osoba do towarzystwa musi być często równocześnie kucharką, gosposią, opiekunką i szoferem. Osoby zatrudnione w tym charakterze muszą służyć pracodawcy życzliwym towarzystwem, zajmować się jego praniem, wozić go, opiekować się nim w czasie choroby i troszczyć o jego dobro oraz bezpieczeństwo. Pracodawcami – i osobami zatrudnianymi przez nich – są najczęściej kobiety. Obie strony mogą się ze sobą zaprzyjaźnić, ponieważ dużo czasu spędzają razem. Jednak osoba do towarzystwa zawsze powinna pamiętać, że jest tylko pracownicą i nadmierna zażyłość nie jest wskazana. Agencje próbują dobrać kandydatkę w oparciu o podobne zainteresowania i wykształcenie. Osoby mieszkające wraz z pracodawcą zarabiają więcej od tych, które mieszkają oddzielnie, ponieważ są „na zawołanie” nawet w swoim wolnym czasie. Jeśli masz doświadczenie w opiece lub pielęgniarstwie, również możesz liczyć na większe wynagrodzenie.

Szofer
Szofer wozi swojego pracodawcę we wskazane miejsca. Do jego obowiązków należy także utrzymywanie samochodu w czystości i dbanie o jego stan techniczny. Szofer zawsze jako pierwszy wysiada z samochodu i otwiera drzwi pasażerom; zajmuje się walizkami, pakunkami oraz zakupami i do pracodawcy zwraca się „Sir” lub „Madam”. Obecnie ta praca jest często połączona z innymi obowiązkami, takimi jak kamerdynera, służącego, ogrodnika lub „złotej rączki”. Modne jest zatrudnianie przez mężczyzn jako szoferów – kobiet.
Szoferzy muszą zazwyczaj nosić mundur, a jeśli nie, to oczekuje się od nich zawsze nienagannego stroju w postaci marynarki, krawata i wypolerowanych butów. Szofer powinien dobrze znać okolicę, nie mieć problemów ze znalezieniem miejsca do parkowania, być solidnym i dyskretnym. Niezbędne jest oczywiście czyste prawo jazdy i wieloletnie doświadczenie – pomagają także dwa certyfikaty Advanced Motorist Certificate oraz Rolls Royce Certificate. Szofer zarabia około 160-200 funtów tygodniowo netto i może mieszkać u pracodawcy lub oddzielnie.

Guwernantka

Zadanie guwernantki to uczenie dzieci w domu. Niezbędne jest doświadczenie i kwalifikacje. Większość zagranicznych guwernantek pochodzi z krajów europejskich lub państw Wspólnoty Narodów. Zazwyczaj mieszkają one przy rodzinach i zarabiają od 300 do 450 funtów tygodniowo. Pracodawcami są często bogate rodziny, które chcą kształcić dzieci prywatnie, uważając być może, że wykształcenie w szkołach państwowych dalekie jest od ideału lub też z powodu specjalnych wymagań dziecka, wynikających na przykład z problemów w nauce lub niepełnosprawności.


PRACA DLA SEKRETAREK

Jeżeli chcesz być sekretarką w Wielkiej Brytanii, to największe szansę będziesz miała idąc do biura pośrednictwa pracy w Londynie. Oczywiście musisz doskonale mówić po angielsku, ajeśli znasz także inne języki, możesz zostać sekretarką dwujęzyczną. Warunki pracy sekretarek różnią się w zależności od profilu firmy. Praca w reklamie, PR, wydawnictwach, marketingu i sztuce uchodzi za tak wspaniałą, że nie jest dobrze płatna. Dobra sekretarka zarabia w Wielkiej Brytanii około 10 tysięcy funtów (w Londynie około 12 tysięcy). Sekretarka dwujęzyczna zarabia około 12-15 tysięcy, ale osoby z naprawdę wysokimi kwalifikacjami i dużym doświadczeniem mogą zarobić w Londynie nawet 17-20 tysięcy. Najlepsze oferty pracy mogą otrzymać osoby umiejące dobrze posługiwać się komputerem i znające programy do edycji tekstów, arkusze kalkulacyjne, programy typu DP, oprogramowanie do obróbki graficznej oraz potrafiące poruszać się w Internecie. Najlepszym sposobem znalezienia pracy jest skorzystanie z pośrednictwa wyspecjalizowanej agencji.

Bankowość i ubezpieczenie

Kolejną „fascynującą”, lecz lepiej płatną posadą jest „sekretarka w City”. Zwrot „praca w City” nie oznacza pracy w centrum Londynu, ale w instytucjach finansowych zgrupowanych w obszarze w okolicach katedry św. Pawła, Muzeum Banku Anglii oraz Mansion House. Praca w City jest równoznaczna z pracą w banku, firmie ubezpieczeniowej lub inwestycyjnej. Najważniejsze kryterium doboru sekretarek w tym finansowym centrum Londynu stanowi wygląd. Jeżeli nie odpowiada ci taka atmosfera, to lepiej nie staraj się o pracę tutaj. W Londynie znajdziesz wiele innych ciekawych propozycji, a banki i ubezpieczalnie płacą dobrze, nawet jeśli są zlokalizowane poza City.


Medycyna i prawo

Sekretarki z doświadczeniem w pracy dla lekarzy lub kancelarii notarialnych są poszukiwane i zarabiają więcej niż sekretarki w zwykłych firmach. Sekretarki dwujęzyczne Termin „bilingual secretary” używany jest w odniesieniu do sekretarki, posługującej się językami obcymi. Czasem używany jest także termin „trilingual secretary”, który opisuje osobę posługującą się trzema językami, jednak zazwyczaj pozostaje się przy określeniu „bilingual” bez względu na liczbę języków. Większe szansę zatrudnienia dla dwujęzycznych sekretarek są w bankowości, finansach, prawie i mediach. Największe zapotrzebowanie jest na niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski.

PRACA TYMCZASOWA Sekretarki
Praca tymczasowa jest popularna w Wielkiej Brytanii. Wiele sekretarek porzuca stałą pracę, aby przez kilka lat móc popracować dorywczo i zebrać doświadczenie w różnych typach firm. Możesz zapisać się do jednej lub kilku agencji. Największe zapotrzebowanie jest w lecie, gdy sekretarki zatrudnione na stałe wyjeżdżają na urlopy.

Rolnictwo
W lecie i na jesieni łatwo można znaleźć pracę przy zbiorze truskawek, jabłek, winogron oraz chmielu. Wiosną możesz pracować jako opiekun owiec. Wszystkie te prace są zazwyczaj tylko na kilka tygodni, czasem na miesiąc lub dwa, po czym trzeba pojechać na inną farmę, gdzie zbiera się coś innego. Czasem, ale nie zawsze, oferowane jest zakwaterowanie. Farmerzy ogłaszają się w lokalnych gazetach lub wkładają kartki za okno wiejskiego sklepu. Nie przyjmą do pracy cudzoziemców, którzy nie mogą osobiście przybyć na wstępną rozmowę – nie ma więc sensu starać się o pracę, jeśli jeszcze nie wjechałeś do Wielkiej Brytanii. Ale jeżeli mieszkasz w okolicy, rozumiesz angielski na tyle, aby móc wykonać polecenia i nie masz nic przeciwko ciężkiej pracy, prawdopodobnie uda ci się ją dostać.Hotelarstwo i catering

W okresie od maja do września w hotelach i restauracjach, szczególnie zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża, poszukiwane są pokojówki, kelnerki, recepcjonistki, sprzątaczki i pracownicy do kuchni. W grudniu w restauracjach w całej Wielkiej Brytanii zatrudniani są dodatkowi pracownicy, którzy mają pomóc w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli twój angielski nie jest najlepszy i nie masz żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, najlepiej zacząć jako pomoc kuchenna lub pokojówka.

Sklepy
Tymczasową pracę w sklepach na stanowisku sprzedawcy, w kasie supermarketu lub przy rozkładaniu towaru na pólkach, najłatwiej jest znaleźć w grudniu (okres Bożego Narodzenia) oraz w styczniu (wyprzedaże).

WOLONTARIAT

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej pracy, zastanów się nad okresowym podjęciem pracy nieodpłatnej. Gdy udowodnisz, że masz jakieś’ doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii, pracodawcy będą na ciebie patrzyli łaskawszym okiem. Okres pracy w wolontariacie będzie dobrze wyglądał w twoim życiorysie. Oprócz tego, będziesz mógł poćwiczyć angielski w środowisku pracy oraz zdobyć nowe umiejętności. Niemal zawsze można znaleźć pracę nieodpłatną w opiece społecznej, w sklepach organizacji charytatywnych lub w organizacjach związanych z ochroną środowiska, na przykład przy tworzeniu rezerwatów dla zwierząt. Popytaj nieco w sąsiedztwie, skontaktuj się z radą okręgu, biblioteką lub Women’s Institute.

Be the First to comment.

Leave a Comment