Informacje, Praca w Wielkiej Brytanii

Podróżowanie i dojazdy do pracy w Wielkiej Brytanii


TRANSPORT LOTNICZY

Większość samolotów międzynarodowych ląduje na lotnisku Heathrow lub Gatwick w Londynie. Z Heathrow możesz pojechać do centrum metrem lub specjalnym autobusem lotniskowym. Metro jest szybsze, ale podróż autobusem pozwala oswoić się z panoramą Londynu. Lotnisko Gatwick łączy z centrum specjalny pociąg o nazwie Gatwick Express.


PODRÓŻ POCIĄGIEM

Wielka Brytania ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych. Wiele pociągów jest jednak starych i brudnych, a w niektórych regionach ciągle się spóźniają. Pracownicy stacji zawsze informują o przyczynie opóźnienia, na przykład: „Są problemy z systemem sygnalizacji” lub „Mamy kłopoty z silnikiem”. Przyczynami opóźnień mogą być także „liście na torach” oraz „nieodpowiedni rodzaj śniegu”. Brytyjczycy często z sarkazmem przyjmują kolejne wieści o spóźnieniach pociągów. Brytyjskie koleje są obecnie prywatyzowane, to znaczy dzielone na części i sprzedawane kilku prywatnym przedsiębiorstwom. Ma to zwiększyć niezawodność transportu kolejowego, ale wiele osób obawia się, że będzie się to wiązało z wyższymi opłatami. Nigdy nie kupuj zwykłego biletu, jeśli tylko możesz tego uniknąć. Jest tyle różnych ofert specjalnych, zniżek i rabatów, że chyba nikt nie płaci pełnej stawki. Zanim kupisz bilet, zapytaj, w jaki sposób możesz najtaniej dojechać w określone miejsce i wrócić. Podróżowanie w weekendy może być tańsze niż w zwykłe dni pracy, a przejazd po 9 lub 10 rano może wiązać się aż z 50-procentową zniżką. W okresach zwiększonego ruchu warto wcześniej zarezerwować miejsce. Niemal wszystkie linie kolejowe prowadzą do Londynu. Jednak w samym Londynie nie ma jednej, centralnej stacji. Pociągi docierają do kilku stacji: Paddington, Marylebone, Euston, St Pancras, Cannon Street, Cha-ring Cross, Kings Cross, Waterloo oraz Victoria. Jeśli chcesz pojechać na przykład z Hastings do Birmingham, musisz wsiąść do pociągu, który dociera do stacji Charing Cross w Londynie, przejechać metrem na stację Euston, a następnie tam wsiąść w odpowiedni pociąg. Niektóre pociągi mają drzwi otwierane tylko od zewnątrz. Aby wysiąść, musisz otworzyć okno, sięgnąć do klamki i dopiero wtedy otworzyć drzwi.

AUTOBUSY LOKALNE
Transport lokalny obsługiwany jest przez autobusy (buses). W Londynie wszystkie autobusy pomalowane są na kolor jaskrawoczerwony; w innych miejscach autobusy mają inne kolory. Po wejściu do autobusu należy uiścić opłatę u kierowcy. Postaraj się wcześniej odliczyć potrzebną kwotę. Kierowcy nie zawsze mają czym wydać, zwłaszcza rano.
Poza miastem transport autobusowy jest okropny. Jeździ tak niewiele autobusów, że nie ma co na nie liczyć. Dlatego też coraz więcej osób kupuje samochody i unika autobusów – co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego ograniczenia transportu publiczego.


AUTOBUSY DALEKOBIEŻNE

Autobusy dalekobieżne nazywane są w Wielkiej Brytanii coach’ami. Największą siecią połączeń dysponuje National Express. To tani sposób podróżowania na duże odległości – najczęściej podróż jest tańsza niż pociągiem. Autobusy zatrzymują się tylko w większych miastach. Większość odjeżdża ze stacji London Victoria (dworzec autoobusowy, nie kolejowy). Bilet należy nabyć w kasie. Jeśli wyjedziesz z Londynu rano, do Kornwalii dotrzesz wczesnym wieczorem.

METRO
Najszybszym środkiem transportu w stolicy Wielkiej Brytanii jest metro. Staraj się nie korzystać z niego w godzinach szczytu, między 8 i 9 rano oraz między 5 i 6 wieczorem, ze względu na tłok panujący w wagonach. Linie są oznaczone kolorami, tymi samymi na wszystkich mapach. Na przykład linia Central jest oznaczona czerwonym, Circle żółtym, Northern czarnym. W kasie możesz wziąć bezpłatną mapkę. W pobliżu kasy i wzdłuż peronów rozwieszone są także duże schematy połączeń metra.

Bilet można kupić w kasie lub z automatu. Niektóre automaty wymagają wrzucenia odliczonej kwoty, inne zwracają resztę. Możesz także kupić jednodniowe lub tygodniowe bilety okresowe (travelcards), które pozwalają na dowolną liczbę przejazdów w określonej strefie. O szczegóły wypytaj w kasie. Do większości stacji prowadzą ruchome schody. Pamiętaj, aby stanąć z prawej strony schodów. Jeśli ktoś się spieszy, będzie mógł przejść lewą stroną.

WŁASNY SAMOCHÓD
Jeżeli chcesz nauczyć się prowadzenia samochodu, możesz ćwiczyć ze znajomym, który jest doświadczonym kierowcą i ma ponad 21 lat – samochód musi być oznakowany symbolem L. Jednak lepiej wykupić lekcje u instruktora, który da ci pewność, że nie nabierasz złych nawyków. Być może uda ci się wymienić swoje prawo jazdy na brytyjskie (patrz strona 99).

Jeśli jesteś przyzwyczajony dojazdy po prawej stronie drogi, to nauka jazdy po przeciwnej stronie może stanowić pewien problem. Jedni łatwo się przestawiają, innym zajmuje to nieco więcej czasu. Należy zachować szczególną uwagę na skrzyżowaniach oraz wyjeżdżając ze stacji benzynowej. To właśnie wtedy większość osób zapomina, po której stronie drogi należy się poruszać. Warto wziąć kilka lekcji u instruktora, nawet jeśli nie potrzebujesz całego kursu. Niektórym wystarczą zaledwie dwie lekcje. Innym (na przykład mnie), potrzeba około dziesięciu, zanim będą mogli pewnie poruszać się w ruchu lewostronnym. Lekcja kosztuje około 15£. Adresy instruktorów znajdziesz w książce telefonicznej firm i przedsiębiorstw pod nagłówkiem „Driving School”. Odradzam wjeżdżanie samochodem do Londynu. Przejazd przez to miasto wymaga dobrej znajomości dróg oraz nadzwyczajnych umiejętności prowadzenia samochodu. A i tak zapewne nie uda ci się znaleźć miejsca do zaparkowania.


JAZDA ROWEREM

Niestety, Wielka Brytania nie jest krajem przyjaznym dla cyklistów. Niewiele tu ścieżek dla rowerów. W Londynie często można dostrzec rowerzystów z maskami na twarzach, które mają chronić przed zanieczyszczeniami powietrza.

PIESZE WYCIECZKI
Nie wolno ci przechodzić przez pola lub lasy, o ile nie są to ścieżki publiczne (Right ofWay) -czyli ścieżki zaznaczane na mapach. Ścieżki takie są zazwyczaj zaznaczane znakiem „Public Footpath”. Postaraj się trzymać kierunków określonych na znakach. Być może będziesz musiał przejść przez kilka płotów (na szczęście porobione są w nich specjalne przełazy). Jeżeli będziesz musiał otworzyć sobie bramę lub furtkę, pamiętaj o jej zamknięciu za sobą.

Be the First to comment.

Leave a Comment