formalności, Informacje, Legalna praca, Praca w Danii, prawo pracy, Rynek pracy, Warunki pracy

Zatrudnienie w Danii

Obecnie w Danii bezrobocie wynosi ok: 6,1 proc. Ograniczenia odnośnie pracy nie są jednak zbyt wielkie. Polacy jeszcze co najmniej przez dwa lata będą musieli ubiegać się o pozwolenie na pracę i pobyt. Kopenhaga obawia się przede wszystkim wykorzystywania jej hojnego systemu opieki społecznej.

„Warunkiem otrzymania pozwolenia na pracę i pobyt będzie zatrudnienie na pełny etat i na warunkach zgodnych z obowiązującymi na duńskim rynku pracy. Utrata zatrudnienia będzie pociągać za sobą utratę pozwolenia na pracę i pobyt” — napisano na stronie internetowej duńskiej ambasady w Warszawie. Polakom będzie trzeba płacić tyle, ile nakazują umowy branżowe. Dzięki temu nasi obywatele nie będą w tej materii dyskryminowani, lecz z drugiej strony trudniej im będzie znaleźć zatrudnienie.W Danii poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej, a także kucharze i kelnerzy. Osoby, które chcą wyjechać i pracować w Danii muszą uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę. Podanie o pozwolenie na pobyt i prace można uzyskać w ambasadzie w Warszawie. W chwili obecnej opłata manipulacyjna za formalności związane ze złożeniem podania o pozwolenie na pobyt oraz pobyt i pracę wynosi 180 złotych.

Podanie wraz ze szczegółową dokumentacją należy składać w ambasadzie, skąd zostanie ono przesłane do Urzędu ds. Obcokrajowców w Kopenhadze, który podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu podania. W chwili obecnej ambasada w Warszawie jest jedynym w Polsce urzędem wydającym pozwolenie na pobyt i pracę w Danii. Do momentu podjęcia decyzji osoba składająca podanie o wizę, pozwolenie na pracę czy pozwolenie na pobyt winna być osiągalna pod numerem telefonu lub adresem podanym na podaniu.

Adres Urzędu ds. Obcokrajowców:

Udlandingestyrelsen Ryesgade 53 2100 Kopenhaga O tel: 0045 35 36 66 00

Przez Internet możemy w Danii szukać pracy pod adresem:

www.ambasadadanii.pl

www.workindenmark.dk

www.mem.dk

www.udlst.dk

www.jobindex.dk

www.jobmatch.dk

www.jobeasy.dk

Be the First to comment.

Leave a Comment