Bez kategorii

Zatrudnienie w Szwecji

Szwecja jest krajem niezwykle rozległym o małej gęstości zaludnienia. Tym co przyciąga obcokrajowców do tego kraju to przede wszystkim niskie bezrobocie, które wynosi jedynie 6,4 proc. Szwecja od razu po przystąpieniu do Unii otworzyła rynek pracy dla Polaków. Warunki pracy nie mogą oczywiście być gorsze niż te przewidziane przez umowy zbiorowe dla szwedzkich pracowników. Szwedzi obawiają się bardzo, że obywatele nowych państw będą wykorzystywać ich hojny system zasiłków. Zapowiadają rygorystyczne kontrole w tym względzie. Jak na razie nie było takich przypadków (sierpień 2004 r.) Najbardziej brakuje lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli. Pracę mogą znaleźć także specjaliści z branży informatycznej, komunikacyjnej, transportu, biotechnologii, inżynierii, budownictwa. Można także jeździć do prac sezonowych w rolnictwie i ogrodnictwie, np. do zbioru runa leśnego.

Szwedzi, obcokrajowcy już mieszkający w Szwecji oraz obywatele Unii Europejskiej oraz krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mają pierwszeństwo w uzyskiwaniu zatrudnienia w Szwecji. Jeśli oferta pracy jest dłuższa niż trzy miesiące potrzebne jest pozwolenie na pobyt. Do trzech miesięcy można w Szwecji pracować bez zezwolenia. Pracy można szukać na miejscu w Szwecji.

Szwecja
Szwecja

Aby uzyskać pozwolenie należy mieć:
1.  Pisemną ofertę pracy w Szwecji; musi ona być przedstawiona na specjalnym formularzu ze Szwedzkiego Urzędu Pracy (PF 1704); druk ten musi zapewnić szwedzki pracodawca

2.  Pracodawca musi zagwarantować wynagrodzenie w wysokości 13.000 koron brutto na miesiąc

3.  Pracodawca musi również zapewnić zakwaterowanie

4.  Należy być przygotowanym,  żeby  opuścić  Szwecję  z chwilą zakończenia umowy o pracę.

Wszelkie formalności związane z wyjazdem do pracy w Szwecji należy załatwiać w ambasadzie lub konsulacie. Jeśli chcemy odnowić już wydane pozwolenie, należy przesłać aplikacje na adres: Migrationsverket SE-601-70 Norrkoping Sweden www.migrationsverket.se Aplikację można również złożyć w Urzędach Migracyjnych w Szwecji.

Aby jedna z wymienionych instytucji wydała pozwolenie należy mieć ze sobą:
1. pisemną ofertę  pracy  dostarczoną przez pracodawcę  (formularz  AMS  PF 1704)
2.  dwa formularze aplikacyjne (znajdujące się na stronie internetowej ambasady)
3.  dwie fotografie
4.  paszport
5.  kopię strony paszportu z danymi osobowymi

Aby pracować w Szwecji i być ubezpieczonym, należy posiadać czterocyf-rowy numer, na który czeka się do 3 miesięcy. Przy zarobkach do 10.000 SEK nie płaci się podatków. Najniższa pensja w Szwecji to 15.000 SEK brutto. Prawo stałego pobytu i obywatelstwo uzyskuje się po roku pracy w Szwecji. Wykonywanie niektórych zawodów wymaga autoryzacji lub rejestracji, dotyczy to np. lekarzy, fizjoterapeutów, księgowych.

Strona szwedzkiego Centralnego Urzędu Pracy jest pod adresem:

www.ams.se

Strona z ofertami pracy z całej Szwecji w języku angielskim to:

www.expatsinsweden.com

Ambasada Królestwa Szwecji
ul. Bagatela 3
00-585 Warszawa
tel. (0-22) 640-89-00
fax: (0-22) 640-89-83
e-mail: ambasada.warszawa@foreign.ministry.se
www.swedish-embassy.pl

Be the First to comment.

Leave a Comment